MLKSOstrodzianka

julia szarmach

JULIA SZARMACH DRUGA W POLSCE

W miniony weekend w Zielonej Górze Julia Szarmach odniosła wielki sukces w Grand Prix Polski Żaków. Wychowanka klubu Energa-Morliny Ostróda dotarła aż do finału i obecnie jest drugą zawodniczką w Polsce do lat 11.

Podopieczni trenera Bartosza Szarmacha i Karola Szarmacha już przed startem zawodów w stolicy województwa lubuskiego uchodzili za faworytów do zajęcia wysokich lokat. Urodzona w 2014 roku, będąca równocześnie jedną z najmłodszych uczestniczek turnieju Julia Szarmach była rozstawiona z numerem trzecim, a jej o rok starszy brat Antoni z numerem czwartym.

Rywalizacja w Zielonej Górze trwała od piątkowych kwalifikacji. To była szansa dla zawodniczek i zawodników, którzy nie awansowali wcześniej tj. z rankingu krajowego czy eliminacji wojewódzkich. Z tej okazji skorzystała Julia Sawczuk, która pewnie pokonała Joannę Marcinkiewicz (Perła Połczyn-Zdrój), Agatę Liepelt (BOSiR Barcin) po 3:0 oraz Adriannę Małek (MGLKS Oława) 3:1 i w świetnym stylu awansowała do turnieju głównego.

Od soboty rozgrywki w głównych zawodach rozpoczęła szóstka pingpongistów z Ostródy. W kategorii żaczek: Julia Szarmach, Maria Licznerska, Julia Sawczuk, natomiast w kategorii żaków: Antoni Szarmach, Antoni Sadowski, Michał Orłowski. Najpierw młodzi zawodnicy zagrali w fazie grupowej, a później przyszedł czas na turniej główny z udziałem najlepszych 32 zawodników.

Aż pięciu zawodników przeszło przez sito grupowe. Do najlepszej „32” awansowali Julia i Antoni Szarmach, a także Julia Sawczuk, Maria Licznerska oraz Antoni Sadowski. Na miejscach 41-48 swój turniej zakończył Michał Orłowski, który najpierw zajął trzecią pozycję w swojej grupie, a później uległ w  barażu o awans do turnieju głównego oraz mecz o miejsca.

Pierwsza runda okazała się być zbyt wysokim progiem dla Sawczuk, Licznerskiej oraz Sadowskiego. Lepsi okazali się odpowiednio Małgorzata Jasińska (ZKS Zielona Góra), Wiktoria Poręba (Politechnika Rzeszów) oraz Michał Nowakowski (TKS Granit Strzelin). Szczególnie bliski zwycięstwa był Sadowski, który ze swoim rywalem prowadził po dwóch setach już 2:0. Tę fazę turnieju przeszło rodzeństwo Szarmach. Julia pokonała Martę Mazur (GUKS Prosna Wieruszów), a Antoni ekspresowo uporał się z Kaspianem Borkiem (LUKS Chełmno). W 1/8 finału Antoni doznał jednak minimalnej porażki. Dość niespodziewanie przegrał po tie-breaku z Tymoteuszem Wieczorkiem (LKS Odra Głoska) i musiał się zadowolić meczem o miejsca 9-12. Tam pokonał Michała Nowakowskiego (TKS Granit Strzelin) i właśnie na tych miejscach zakończył swoje zawody.

Spore emocje były także w meczu o ćwierćfinał Julii Szarmach. Późniejsza finalistka całych zawodów po pięciu setach zwyciężyła nad Amelią Jabłońską (LUKS Chełmno). Później uporała się z Łucją Kapicą (KTS MOKSiR Zawadzkie), a w półfinale pokonała 3:0 Anastazję Kalat (UKS Lider Milicz). Sposób na ostródziankę znalazła dopiero w wielkim finale rozstawiona z numerem „1” Zuzanna Honkowicz (MKS Radość Gorlice). Faworytka całych zawodów nie zawiodła i wygrała 3:0. Tym samym Julia Szarmach zajęła drugie miejsce, co jest jej jak dotąd największym osiągnięciem na arenie ogólnopolskiej!

Ostródzianie mogą być bardzo zadowoleni z występu młodych tenisistów stołowych z akademii MLKS Ostródzianka. Piątka z nich znalazła się w „32” w Polsce, a szóstka w „48”. To dobry prognostyk przed kolejnymi turniejami z cyklu Grand Prix.Miejsca zawodników Ostródzianki w I Grand Prix Polski Żaczek i Żaków w Zielonej Górze: 2.Julia Szarmach, 25-32.Maria Licznerska, 25-32.Julia Sawczuk – żaczki, 9-12.Antoni Szarmach, 17-24.Antoni Sadowski, 41-48.Michał Orłowski – żacy